
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 22 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.4892 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Thickness | 2.7 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Nickel |
| Max Length | 3.5 mm |
| Max Width | 2.7 mm |
| Min Length | 2.9 mm |
| Min Width | 2.3 mm |
| Max Thickness | 2.7 mm |
| Min Thickness | 2.3 mm |
Stock: 7992
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43773
Ext.Price$0.43773
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43773 | $0.43773 |
| 10 | $0.21031 | $2.10310 |
| 50 | $0.20024 | $10.01200 |
| 100 | $0.19065 | $19.06500 |
| 500 | $0.13764 | $68.82000 |
| 1000 | $0.12482 | $124.82000 |
| 3000 | $0.12223 | $366.69000 |
| 5000 | $0.11969 | $598.45000 |
| 10000 | $0.11627 | $1162.70000 |
